$slide['image']['alt']

KRÁĽOVSKÁ SYMFÓNIA NA VIVA MUSICA!

Slovenskí umelci, ktorí hrali ako králi a české pivo, ktoré chutí kráľovsky – taký bol 16. ročník najväčšieho letného festivalu klasickej hudby na Slovensku, Viva Musica!. Bolo nám cťou byť jeho hlavným partnerom a ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa zapojili do našej súťaže o vstupenky na kráľovské koncerty. Šťastným výhercom ešte raz gratulujeme a veríme, že ste si odniesli kráľovský umelecký zážitok!

Koncerty

Aj tento rok sa na festivale VIVA MUSICA! môžeš tešiť na kráľovský program.

KARVAY, PATKOLÓ, BURANOVSKÝ

01. 08., 20.00, NÁDVORIE STAREJ RADNICE

NAHLIADNI ZA OPONU o 16:00 – 18:00

Dalibor Karvay (husle), Roman Patkoló (kontrabas), Daniel Buranovský (klavír) 

Otvárací koncert 16. ročníka prinesie v exkluzívnej premiére spojenie troch excelentných svetových slovenských umelcov: huslistu Dalibora Karvaya, kontrabasistu Romana Patkoló a klaviristu Daniela Buranovského. V ich podaní zaznejú virtuózne diela svetovej hudobnej literatúry, o. i. aj slávne Piazzollove Štyri ročné obdobia v Buenos Aires.

VÝHERCA LÍSTKOV: Marek K. 

MARTIN ADÁMEK:
RECITÁL

04. 08., 20:00, ZÁHRADA DOMU ALBRECHTOVCOV (KAPITULSKÁ ULICA)

NAHLIADNI ZA OPONU o 16:00 – 18:00

Martin Adámek (klarinet), Andrej Gál (violončelo), Alena Hučková (klavír) 

Napriek svojmu mladému veku patrí slovenský klarinetista Martin Adámek medzi svetovú interpretačnú špičku. Je laureátom niekoľkých medzinárodných súťaží a členom prestížneho parížskeho súboru súčasnej hudby Ensemble intercontemporain. Jeho bohatá koncertná činnosť zahŕňa sólistické, orchestrálne i komorné projekty a ako etablovaný interpret súčasnej hudby má na svojom konte aj množstvo premiér diel súčasných autorov. Na pódiu ho v rámci jeho sólového recitálu doplnia klaviristka Alena Hučková a violončelista Andrej Gál, s ktorými uvedie hudbu Cartera, Xenakisa, Stravinského, Berga, Schumanna či Beethovena.

VÝHERCA LÍSTKOV: Natália B.

PETER MAZALÁN:
ZIMNÁ CESTA

11. 08., 20.00, ZÁHRADA DOMU ALBRECHTOVCOV (KAPITULSKÁ ULICA)

NAHLIADNI ZA OPONU o 15:00 – 18:00

Peter Mazalán (barytón, koncept, réžia), Peter Pažický (klavír), Jana Oľhová a Annamária Janeková (herecká akcia), Fero Király (sound art), Ján Ptačin (light design) 

Operný spevák, scénograf, architekt, režisér a konceptuálny umelec. Peter Mazalán je nevšedne všestranne orientovaný umelec, ktorý má na svojom konte niekoľko medzinárodných úspechov a spoluprác. V súčasnosti sa venuje najmä autorským intermediálnym projektom prepájajúcim klasickú piesňovú a koncertnú literatúru so súčasnými divadelnými, performatívnymi a výtvarnými technikami. Zimná cesta (Winterreise) je jeho najnovším autorským projektom, ktorý vychádza z piesňového cyklu Franza Schuberta, inšpirovaného básňami Wilhelma Müllera, a rovnomennej prózy rakúskej spisovateľky Elfriede Jelinekovej, a je zároveň príspevkom k diskusii o téme autizmu.

VÝHERCA LÍSTKOV: Martin G.

GERTLER, BRADSHAW

16. 8., 20:00, NÁDVORIE STAREJ RADNICE

NAHLIADNI ZA OPONU O 16:00 – 18:00

Teo Gertler (husle), Dušan Šujan (klavír), Ryan Martin Bradshaw (klavír) 

Slovenské hudobné supertalenty – huslista Teo Gertler a klavirista Ryan Martin Bradshaw – patria k najmladším umelcom v histórii festivalu Viva Musica!. I napriek svojmu veľmi mladému veku obaja disponujú mimoriadnou hudobnou zrelosťou, virtuóznou technikou a osobitým štýlom interpretácie. Na svojom konte majú víťazstvá z niekoľkých prestížnych medzinárodných súťaží a koncerty na svetových hudobných pódiách v spolupráci s viacerými špičkovými svetovými orchestrami a dirigentskými osobnosťami. V rámci dvoch samostatných polorecitálov uvedú na Viva Musica! festivale diela z tvorby J. S. Bacha, L. v. Beethovena, F. Chopina, P. I. Čajkovského či M. Ravela.

VÝHERCA LÍSTKOV: Silvia B.

STROON & VJ KUBRIEL

18. 8., 20:00, ZÁHRADA DOMU ALBRECHTOVCOV (KAPITULSKÁ ULICA)

NAHLIADNI ZA OPONU O 16:00 – 18:00

Dalibor Kocián (vibrafón), Jakub Pišek (projekcie) 

Stroon aka Dalibor Kocián je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným hudobným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažnosť, konceptualita vo vnútri jeho hudby je navonok pretavená cez modalitu, minimalizmus, rytmické štruktúry a synthové plochy. Svoje koncerty sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom, preto v jeho setoch môže zaznieť jeho skoršia elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdiá, ale aj jeho najnovšia tvorba. Site-specific koncert v záhrade slávneho Albrechtovho domu na Kapitulskej ulici zaznie v spolupráci s vizuálnym expertom Jakubom Pišekom aka Kubrielom.

VÝHERCA LÍSTKOV: Alena W.

VLADIMÍR GODÁR: QUERELA PACIS

21. 8., 20:00, DÓM SV. MARTINA

NAHLIADNI ZA OPONU O 17:00 – 19:00

Tereza Maličkayová (soprán), Petra Noskaiová (alt), Tomáš Šelc (bas), Sola Ensemble, Dušan Bill (zbormajster), Solamente naturali, Miloš Valent (husle, umelecký vedúci), Marek Štryncl (dirigent) 

Querela pacis, oratórium pre soprán, alt, bas, miešaný zbor a orchester, vzniklo pôvodne na objednávku známeho putovného festivalu Europa Cantat a v premiére zaznelo v holandskom Utrechte v roku 2009. Autorom je slovenský hudobný skladateľ, muzikológ a hudobný historik Vladimír Godár. Inšpiráciu k ideovej rovine oratória skladateľovi poskytol známy renesančný mysliteľ Erazmus Rotterdamský. Témy, ktoré naprieč Godárovým oratóriom rezonujú, pritom vyznievajú v kontexte dnešnej doby ešte aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým. Oratórium o vojne a mieri zaznie v podaní sólistov Terezy Maličkayovej, Petry Noskaiovej a Tomáša Šelca v sprievode orchestra Solamente naturali pod taktovkou Mareka Štryncla v nádherných priestoroch bratislavského Dómu sv. Martina.

VÝHERCA LÍSTKOV: Broňa K.

MILAN PAĽA: RECITÁL

25. 8., 20:00, PRIMACIÁLNY PALÁC (ZRKADLOVÁ SIEŇ)

NAHLIADNI ZA OPONU O 16:00 – 18:00

Milan Paľa (husle), Ladislav Fančovič (klavír) 

Huslista Milan Paľa je jednou z najvýraznejších postáv dnešnej hudobnej scény. Unikátnosť jeho hry je neprehliadnuteľná a odborná verejnosť ho právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. Ako huslista, ktorý rovnako majstrovsky ovláda aj hru na viole, je v súčasnosti vyhľadávaným interpretom pre uvádzanie novej hudby. „Enfant terrible sólových huslí“, ako bol raz Milan Paľa v rozhovore nazvaný, je zároveň autorom unikátneho, rozsiahleho projektu nahrávok kompletnej slovenskej tvorby pre sólové husle Violin solo 1 – 5, za ktorý získal niekoľko ocenení. S klaviristom Ladislavom Fanzowitzom, s ktorým sa venuje nahrávaniu kompletných sonát pre husle a klavír rôznych svetových autorov, v rámci svojho sólového recitálu uvedie diela z tvorby Dmitrija Šostakoviča, Jevgenija Iršaia a Mieczysława Weinberga.

VÝHERCA LÍSTKOV: Matúš J.

JURAJ BARTOŠ: CLASSICS & JAZZ

27. 8., 20:00, NÁDVORIE STAREJ RADNICE

NAHLIADNI ZA OPONU O 15:00 – 18:00

Juraj Bartoš (trúbka), Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Ewald Danel (umelecký vedúci)

Juraj Bartoš, excelentný hudobník, skladateľ a aranžér, patrí už niekoľko rokov medzi najvýraznejšie muzikantské osobnosti nielen doma, ale aj v zahraničí. Kritika vyzdvihuje jeho hudobnú mnohostrannosť, ktorá ho predurčila k tomu, aby bol kvalitným hudobníkom so zmyslom pre jazz, swing i vážnu hudbu. V rámci svojho profilového koncertu uvedie virtuózne klasicistické koncerty pre trúbku a orchester z pera talianskych a českých hudobných majstrov, ale aj vlastné jazzové kompozície. Na koncerte ho doplní legendárny Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala pod vedením huslistu a dirigenta Ewalda Danela, ktorý v koncertnej sezóne 2020/2021 oslávi okrúhle 60. narodeniny.

VÝHERCA LÍSTKOV: Matej M. 

ĽUBICA ČEKOVSKÁ: PORTRÉT

28. 8., 20:00, STARÁ TRŽNICA

NAHLIADNI ZA OPONU O 15:00 – 18:00

Ľubica Čekovská (klavír), Miki Skuta (klavír), Orchester Viva Musica!, Anton Popovič (dirigent) 

Hudobná skladateľka, aranžérka a klaviristka Ľubica Čekovská patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej hudobnej scény. Je držiteľkou niekoľkých štipendií a medzinárodných ocenení a jej tvorbu vydáva renomované nemecké vydavateľstvo Bärenreiter Verlag-Kassel. Jej diela sú uvádzané na významných festivaloch súčasnej hudby v Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Estónsku, v Čechách a na Slovensku. Momentálne pracuje na objednávke novej opery pre slávny operný festival Bregenzer Festspiele v Rakúsku, ktorá bude vo svetovej premiére uvedená v auguste 2020. V podaní Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Antona Popoviča so sólistom Mikim Skutom zaznie prierez klasickou, ale aj scénickou a filmovou tvorbou Ľubice Čekovskej. Koncert bude zároveň záverečným koncertom 16. ročníka festivalu Viva Musica!.

VÝHERCA LÍSTKOV: Alžbeta B. 

Kde čapujeme?