ODMENA MODERNÝCH KRÁĽOV

Spoznajte históriu jediného českého kráľovského piva.

1581

V roku 1581 mali mnohé krajiny Európy dôvod na radosť. Na území dnešného Holandska vznikli Spojené provincie Nizozemska a iniciatíva Kataríny Medicejskej v Paríži viedla k prvému baletnému vystúpeniu na svete. No ten najväčší dôvod na radosť mali určite Česi a Slováci. Bol to totiž rok, keď vznikol Krušovický pivovar, ktorý sa mal čoskoro presláviť.

1664

Angličania v Amerike zaberajú dovtedy holandský Nieuw Amsterdam a premenúvajú ho na legendárny New York. Narodil sa Thomas Newcomen, ktorý sa stane vynálezcom prvých parných strojov. V kráľovskom Krušovickom pivovare je vrchným sládkom Vodička. Jeho pivo však malo od vodičky poriadne ďaleko, a preto ho v Krušoviciach prezývali radšej Pivečko.

1719

Vo svete sa jedna radosť čítal nový román Robinson Crusoe a tí, ktorí nemali hlavu len v knihách, si všimli, že najdôležitejšou osobou Krušovického pivovaru sa stal sládok Kočí. Povráva sa, že Kočí nedokázal ukočírovať chlapov v pivovare, ktorí mu poza chrbát neustále z Krušovíc odpíjali.

1861

Rok 1861 bol na našom území rokom viacerých významných udalostí. V Prahe otvorili prvú burzu a v Martine prijalo slovenské národné zhromaždenie Memorandum národa slovenského, ktorého autorom bol národný buditeľ Štefan Marko Daxner. Nebolo náhodou, že práve v tomto roku dokázali krušovickí sládkovia vďaka parostroju vyrobiť až 15 000 hl zlatého moku ročne. Domáci oslavovali dobré správy najradšej s kráľovským krígľom v ruke.

1898

Koniec 90. rokov 19. storočia bol plný techniky i umenia. Louis Renault vyrobil motorové vozidlo s priamou prevodovkou, na Slovensku sa narodil básnik Ján Smrek, v Belgicku surrealistický maliar René Magritte a takisto bolo založené Moskovské umelecké akademické divadlo. Umením Čechov však bolo pestovanie chmeľu, vďaka ktorému Krušovický pivovar získal vo Viedni čestný diplom.

1912

Na Slovensku i v Česku panovalo nefalšované nadšenie z rôznych spôsobov využitia elektrickej energie. V auguste bol slávnostne otvorený posledný úsek Tatranskej elektrickej železnice Starý Smokovec – Štrbské Pleso a pivovar vyrábajúci kráľovské krušovické pivo fungoval kompletne na elektrický pohon. Sládkom bol legendárny Jozef Klimeš, prezývaný aj kniežací sládok, ktorý sa vydal v šľapajach svojho otca a pivovaru zasvätil celý svoj život. Napokon sa zapísal do histórie a stal sa jedným z najvýznamnejších krušovických sládkov.

1929

Narodil sa budúci bojovník za občianske práva Martin Luther King a Akadémia filmových umení a vied odovzdala svojho prvého Oscara. Za veľkou mlákou sa však zatiahli mračná, keď sa zrútila finančná burza. Na Slovensku a v Česku však správy o veľkej hospodárskej kríze zatienili radostné zvesti, keďže kráľovský pivovar výrazne rozšíril svoju výrobu. Domáci si tak mohli pripiť napríklad svetlou aj tmavou desiatkou, dvanástkou, svetlým ležiakom a štrnástkou Grand.

1983

Vo filmovom svete padla posledná klapka k legendárnemu seriálu M*A*S*H a československá bežkyňa Jarmila Kratochvílová zabehla dodnes neprekonaný svetový rekord na 800 metrov. Domáci by sa však v tom čase určite viac potešili surovinám na výrobu 12-stupňového ležiaka, ktoré im v pivovare pomaly, ale isto dochádzali. Nevedeli však, aké mali v dôsledku toho šťastie . Problém sa totiž rozhodli riešiť výrobou kvalitného, ale o jeden stupeň slabšieho piva, z ktorého vznikol legendárny Mušketýr.

1999

Správy o vesmírnych letoch sú už síce dávno preč, no správy o prvej žene v pozícií veliteľa vesmírnej lode vzbudili veľký záujem. Českých bratov však zrejme viac zaujímali novinky zo sveta pivovarníctva, podľa ktorých sa z Krušovického pivovaru stal piaty najväčší pivovar a hrdlami pivárov pretieklo viac ako milión hektolitrov kvalitného moku.

2009

Pätnásťročná história slovenskej koruny sa skončila, keď Slováci dostali do rúk novú európsku menu. Tou si mohli zaplatiť napríklad aj lístok na futbalový zápas, keďže našim futbalistom sa prvýkrát v histórii samostatnosti podarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta. Tie si však vzhľadom na pracovné povinnosti zrejme neužil nový krušovický sládok Tomáš Kosmák. Jeho šikovné ruky a poctivý vzťah k pivu priniesli pivovaru už nejedno prestížne ocenenie.

2016

Písal sa začiatok roka 2016 a všetci tušili, že sa chystá niečo veľké. Anglická kráľovná oslávila 90 rokov, svetoví športovci si zmerajú svoje sily na olympiáde v Brazílii a dokonca aj dlhoočakávaná električka do Petržalky slávnostne ohlásila svoj návrat. Tou najväčšou udalosťou však pre nás bola rastúca obľuba našich prevádzok po celom Slovensku.

2019

Tento rok sa niesol v znamení ľadového hokeja. A čo iné sa k tomuto obľúbenému športu Slovákov a Čechov hodí viac ako poriadne vychladené Krušovice? Aj preto sme sa stali oficiálnym partnerom IIHF na MS v ľadovom hokeji 2019, ktoré sa konali „doma” na Slovensku. Priniesli sme kráľovské zážitky v podobe súťaží o lístky na hokejové zápasy a aktivít v oficiálnych fanzónach v Bratislave a Košiciach.

Kde čapujeme?